| Для стаціонарного домашнього накопичувача варто обирати LiFePO4 (літій-залізо-фосфатний) акумулятор. Порівняно зі «звичайним» літій-іонним на хімії NMC він витримує у 2–4 рази більше циклів, стійкіший до перегріву і не містить кобальту. Програє лише за вагою, а для батареї, яка стоїть на підлозі чи в стійці, це неважливо. |
| Коротка відповідь Для дому, резервного живлення і сонячної станції → LiFePO4. Більше циклів, вища безпека, нижча вартість кВт·год за весь строк служби. NMC має сенс там, де критична вага: електромобілі, ноутбуки, частина портативних станцій. Свинцево-кислотні AGM/GEL для щоденних циклів у 2026 році вже невигідні: 300–600 циклів проти тисяч у літієвих. |
LiFePO4 і літій-іонний: це не протилежності
LiFePO4 — теж літій-іонний акумулятор. Відрізняється матеріал катода: у LiFePO4 це фосфат заліза, у «звичайних» літій-іонних — оксиди нікелю, марганцю й кобальту (NMC) або нікелю, кобальту й алюмінію (NCA). Коли продавець протиставляє «LiFePO4 і літій-іон», зазвичай мається на увазі саме NMC.
Від хімії катода залежить майже все, що важливо для дому: скільки циклів витримає батарея, як вона поводиться при перегріві та пошкодженні, скільки важить і скільки коштує кожна кіловат-година за весь строк служби.
Порівняльна таблиця: LiFePO4, NMC і AGM/GEL
| Критерій | LiFePO4 (LFP) | Літій-іонний NMC | AGM / GEL (для довідки) |
|---|---|---|---|
| Ресурс, цикли | 3 000–8 000 (CHISAGE Link: ≥6 000 при 100% DOD) | Зазвичай 1 000–3 000 | 300–600 при 50% DOD |
| Рекомендована глибина розряду | 80–100% | 80–90% | До 50% |
| Термостабільність | Тепловий розгін орієнтовно від 250 °C і вище, кисень при розкладі практично не виділяється | Тепловий розгін орієнтовно від 150–210 °C | Не горить, але виділяє водень при перезаряді |
| Вміст кобальту й нікелю | Немає | Є | Немає (свинець) |
| Щільність енергії комірки | ≈150–190 Вт·год/кг | ≈200–270 Вт·год/кг | ≈30–40 Вт·год/кг |
| Заряд на морозі | Лише від 0 °C | Лише від 0 °C | Можливий, але з втратою ємності |
| Ціна за кВт·год ємності | Комірки нині дешевші за NMC | Вища | Найнижча на старті |
| Вартість кВт·год за весь ресурс | Найнижча | У 2–3 рази вища за LFP | Найвища |
| Де застосовують | Домашні й комерційні накопичувачі, зарядні станції | Електромобілі, ноутбуки, частина портативних станцій | Старі ДБЖ, бюджетні схеми |
Діапазони узагальнені за типовими паспортами виробників і галузевими даними. Конкретні значення завжди дивіться в паспорті моделі разом з умовами випробувань.
Ресурс: що насправді означають «6 000 циклів»
Один цикл — це повний заряд і розряд. При одному циклі на добу 6 000 циклів — це близько 16 років роботи. Але цифру з паспорта не можна читати окремо від умов, за яких її отримали.
У паспорті CHISAGE Link ресурс записано так: 6 000 циклів і більше при 100% DOD, 70% EOL, температурі 25 °C і струмі 0,5C. Розшифровка проста. Батарею щоразу розряджали повністю. Після 6 000 циклів вона не «вмирає», а зберігає 70% початкової ємності.
Інший виробник може написати «6 000 циклів» при 80% DOD. Цифра та сама, але за строк служби така батарея віддасть на чверть менше енергії. Як порівнювати такі паспорти, розібрано в матеріалі як читати DOD, IP65 і температурний діапазон.
Безпека: чому LiFePO4 обирають для будинку
Головний ризик літієвих батарей — тепловий розгін: пошкоджена чи перегріта комірка нагріває сусідні, і реакція йде ланцюгом. У NMC вона починається раніше, а катод при розкладі виділяє кисень, який підживлює горіння. Зв’язки у фосфаті заліза міцніші, тому LiFePO4 починає розгін за значно вищої температури і горить набагато менш інтенсивно.
Для батареї, яка стоїть у котельні, гаражі чи коридорі приватного будинку, це вирішальний аргумент. Хімія — лише перший рівень захисту. Другий — електроніка: у Link кожен модуль має власну BMS, яка контролює напругу, струм і температуру. Третій — сертифікація: IEC 62619 (вимоги безпеки до промислових і стаціонарних літієвих батарей) та UN38.3 (випробування для безпечного транспортування).
Вага і габарити
Тут NMC виграє: при тій самій ємності він легший і компактніший. Для електромобіля це критично. Для домашнього накопичувача — майже ні. Модуль Link на 5,12 кВт·год важить 60 кг, стійка на 20,48 кВт·год — 240 кг. Батарея ставиться на підлогу, тому варто перевірити лише основу під неї.
Ціна: рахуйте не за кВт·год ємності, а за кВт·год за весь строк служби
Цінник у магазині показує вартість ємності. Реальні витрати видно лише тоді, коли ціну поділити на всю енергію, яку батарея віддасть за життя:
Вартість 1 кВт·год = Ціна батареї ÷ (Ємність × Кількість циклів × DOD)
Умовний приклад. Дві батареї по 10 кВт·год за однаковою ціною 100 000 грн. LiFePO4 з ресурсом 6 000 циклів при 100% DOD віддасть 60 000 кВт·год: ≈1,7 грн за кожну. NMC з ресурсом 2 000 циклів при 90% DOD віддасть 18 000 кВт·год: ≈5,6 грн. Різниця більш ніж утричі, хоча ціна на старті однакова.
100 000 грн — умовна ціна для ілюстрації формули.
Мороз і місце встановлення
І LiFePO4, і NMC не можна заряджати при мінусовій температурі: на аноді осідає металевий літій, і батарея деградує. Link заряджається при температурі від 0 до 55 °C, а розряджатися може від −20 °C. Корпус IP65 дозволяє поставити батарею в гаражі чи під навісом, але для зимового заряду там має бути плюсова температура.
Як вибрати акумулятор для дому: чек-лист із 8 пунктів
- Хімія: LiFePO4 для стаціонарного накопичувача.
- Ресурс разом з умовами: кількість циклів, DOD, EOL, температура, струм.
- Напруга під ваш інвертор: низьковольтна 48 В (51,2 В номінал) для гібридний інвертор Mars, високовольтна — для комерційних Merc.
- Зв’язок BMS з інвертором: протоколи CAN / RS485 і наявність батареї у списку сумісності інвертора.
- Модульність: чи можна додати ємність пізніше без заміни всієї системи.
- Захист корпусу і температура: IP-рейтинг та діапазони заряду й розряду під місце, де батарея стоятиме.
- Гарантія і сертифікати: строк, умови (роки або обсяг енергії), IEC 62619, UN38.3.
- Сервіс в Україні: хто прийде, якщо BMS видасть помилку, і скільки чекати на заміну модуля.
Якщо з хімією визначилися, наступний крок — порахувати потрібну ємність під свої прилади. Про вибір інвертора до батареї ми писали в матеріалі який гібридний інвертор обрати.
CHISAGE Link у цифрах
| Параметр | Значення за паспортом |
|---|---|
| Хімія | LiFePO4, комірки класу A |
| Модуль | 5,12 кВт·год, 51,2 В, 100 А·год |
| Конфігурації стійки | 5 / 10 / 15 / 20 кВт·год (1–4 модулі) |
| Ресурс | ≥6 000 циклів при 100% DOD, 70% EOL, 25 °C, 0,5C |
| Захист корпусу | IP65: для приміщень і вулиці |
| Температура | Заряд 0…55 °C; розряд −20…55 °C |
| Вологість | 20–95% без конденсату |
| Вага | 60 / 120 / 180 / 240 кг |
| Встановлення | Підлогове, швидкі роз’єми, автоадресація модулів |
| Керування | Окрема BMS та індикатор заряду в кожному модулі; зв’язок CAN, RS485 |
| Сертифікати | IEC 62619, CE-EMC, RoHS, UN38.3 |
| Гарантія | Стандартна гарантія виробника 5 років, доступні умови розширеної. |
Джерело: паспорт CHISAGE ESS Link5-20-L, версія 2.4.11.
Переглянути модифікації та наявність можна в розділі домашні акумулятори.
Часті питання
LiFePO4 чи літій-іонний: що краще для дому?
Для дому краще LiFePO4. Він витримує 3 000–8 000 циклів проти 1 000–3 000 у NMC, стійкіший до перегріву і дешевший у перерахунку на кіловат-годину за весь строк служби. NMC має перевагу лише у вазі, що для стаціонарної батареї неважливо.
Чи безпечно тримати LiFePO4-акумулятор у будинку?
Так, за умови сертифікованої батареї з BMS і правильного монтажу. LiFePO4 — найстабільніша з поширених літієвих хімій. Шукайте в паспорті сертифікат IEC 62619 і дотримуйтеся вимог виробника до вентиляції та відстаней.
Скільки років служить LiFePO4-акумулятор?
При одному циклі на добу батарея з ресурсом 6 000 циклів працює близько 16 років. Після цього вона не вимикається, а продовжує працювати зі зниженою ємністю, наприклад 70% від початкової у CHISAGE Link.
Чим LiFePO4 кращий за AGM або гелеві акумулятори?
LiFePO4 витримує в 10 і більше разів більше циклів, дозволяє використовувати 80–100% ємності замість 50%, не потребує обслуговування і в 2–3 рази легший. На старті він дорожчий, але кіловат-година за весь строк служби обходиться значно дешевше.
Чи підійде Link до мого інвертора?
Link — низьковольтна батарея 51,2 В з інтерфейсами CAN та RS485. Вона працює з гібридними інверторами CHISAGE Mars. Для інверторів інших виробників сумісність перевіряють за списком підтримуваних батарей інвертора.
| Підбір і розрахунок від NLE TRADE Сумніваєтеся, яка батарея підійде до вашого інвертора або сонячної станції? Інженери NLE TRADE перевірять сумісність і підберуть конфігурацію Link під ваше споживання. |

